Cykloodrážedla sú výborným prostriedkom na to, aby sa dieťa naučilo jazdiť na bicykli. Ide o bezpečnejší prostriedok, keďže sa deti odrážajú nohami priamo od zeme, napriek tomu sa však naučia rovnováhe aj koordinácii pohybu, ktoré sa im počas učenia na bicykli budú hodiť. Cyklodrážedlá zároveň zábavnou formou podporujú zdravý životný štýl detí a budujú základy k ich láske k pohybu v neskoršom veku.
Výber správneho cykloodrážedla pre deti
Pri výbere ideálneho cykloodrážedla je potrebné brať do úvahy vek, výšku a schopnosti dieťaťa. Pre najmenšie deti sú vhodné cykloodrážedlá s nízkym ťažiskom a stabilnou konštrukciou, ktorá im umožňuje bezpečnú jazdu.
Pre väčšie deti je rozhodujúca správna veľkosť kolies a kvalitné brzdy pre bezpečné zastavenie.
Dnes existujú aj moderné cykloodrážedlá, ktoré disponujú pevným aj odpruženým vidlicou, ktorú deti ocenia predovšetkým pri jazde v teréne. Tieto odrážedlá sú však drahšie než tie klasické.
Materiál rámu cykloodrážediel
Plastové cykloodrážedlá - ich prednosťou je ľahkosť a odolnosť voči poškriabaniu aj poveternostným vplyvom. Sú však menej pevné než oceľové či hliníkové odrážedlá.
Oceľové cykloodrážedlá - ponúkajú pevnú konštrukciu, ktorá je odolná voči poškodeniu a majú dlhú životnosť. Sú však ťažšie než odrážedlá z ostatných materiálov.
Drevené odrážedlá - sú obľúbené pre svoj estetický dizajn a prírodný charakter. Sú však menej odolné voči poveternostným vplyvom.
Odrážedlá z kompozitných materiálov - pre dosiahnutie optimálnych vlastností sú využívané kombinácie vyššie spomenutých materiálov, čo môže viesť k vyššej obstarávacej cene.
Od koľkých rokov je vhodné učiť deti na cykloodrážedle?
Odporúčaný vek pre jazdu malých detí na cykloodrážedle je od 2 do 3 rokov. V tomto veku je dieťa už dostatočne fyzicky silné a koordinované na to, aby jazdu bezpečne zvládlo.
Existujú odrážedlá, ktoré sú vhodné pre deti od 1 roku veku. Medzi ne patrí napríklad výrobca Puky, ktorý kladie veľký dôraz na bezpečnosť najmenších detí.
Ako naučiť dieťa na cykloodrážedle?
1. Nastavte správnu výšku riadidiel a sedla, aby dieťa dosiahlo na zem a držalo telo v správnej polohe.
2. Pomáhajte učiť držať rovnováhu tým, že necháte dieťa odraziť a pridržujte ho pri jazde. Postupne podporu znižujte, kým nie je dieťa schopné držať rovnováhu samo.
3. Naučte dieťa pri odrážení striedať nohy, čo napomáha k udržaniu rovnováhy a k získaniu väčšej kontroly nad odrážedlom.
4. Zvoľte vhodnú obuv s ohybnou podrážkou, ktorá napomáha k lepšiemu odrazu a zároveň umožní dieťaťu zaujať správnu polohu nôh.