Modell-Tec Fram I. výskumná polárna loď 1:50 kit
Charakteristiky:
Stavebnica modelu polárnej lode Fram I Polarschiff z roku 1893, v mierke 1:50. Dĺžka modelu lode je 790 mm, stavba prevažne z dreva s drobnými doplnkami, súčasťou je stavebný plán. Loď, s ktorou norskí polárniči preskúmavali Arktídu a Antarktídu v rokoch 1893 až 1912.
Loď Fram postavil Colin Archer vo svojej lodenici v Larviku v spolupráci s Fridtjofom Nansenom. Mala to byť najsilnejšia a najrobustnejšia loď, aká kedy bola postavená. Mala odolať úskaliam trojročnej cesty Fridtjofa Nansena, unášaná ľadom cez severný pól. Rovnakú loď používal Otto Sverdrup v arktickej Kanade. Rovnako Roald Amundsen použil Fram pre svoju veľkú expedíciu na južný pól. Fram sa teda vybral na objavovacie a výskumné cesty na severný aj južný pól! Je to najslávnejší plachetnica na svete.
Fram bola prispôsobená pre každú z týchto expedícií, a preto bola trikrát prestavaná. V spolupráci s múzeom Fram v Oslu bola táto stavebnica vytvorená podľa originálu z roku 1893, pretože Fram navrhli a postavili Colin Archer a Fritjof Nansen. Bol to trojstĺžňový škuner s pomocným motorom na parný stroj s charakteristickým okrúhlym trupom. Tento dizajn umožnil Framu vystúpiť z ľadu, miesto aby bol rozdrvený silnými ľadovými masami.
Obal s fotografiou hotového modelu
Štýlová krabica s fotografiou hotového modelu je starostlivo, vkusne a kvalitne graficky vyvedená a obsahuje názov, technické údaje a mierku modelu.
Čo nájdete v balení
Po otvorení veka krabice nájdete drevené diely modelu z preglejky, drobné súčiastky uzavreté v sáčkoch, sadu výkresov a manuál.
Sada výkresov
Set obsahuje kompletný obrazový návod s obrázkami jednotlivých krokov stavby. Na výkrese sú nakreslené dielčí montážne zostavy. Viacjazyčný postup stavby pre logické zostavenie jednotlivých komponentov.
130 rokov po spustení lode Fram, jednej z najslávnejších plachetníc a motorových lodí v arktických vodách, sme radi, že môžeme ponúknuť drevenú stavebnicu, na ktorú mnohí čakali. Pôvodná fotografia ukazuje Fram I v driftovom ľade Severného ľadového oceánu. Bola zhotovená v marci 1894 Fridtjofom Nansenom.
Značka Modell-tec
Nórska spoločnosť Modell-tec, ponúka drevené stavebnice modelov lodí z oblasti Škandinávie, jedná sa predovšetkým o lode pre rybolov, alebo prepravu. Stavebnice sú určené pre stredne skúsených a skúsených modelárov. Znamená to mať istú zručnosť a znalosť práce s rôznymi materiálmi, lepidlami, farbami a lakovinami. V stavebnici je predovšetkým základný stavebný materiál, stavebné podklady a množstvo drobných alebo miniatúrnych súčiastok a dekorácií. Nielenže táto práca vám dá nahliadnuť do tajov konštrukcie lodí.
Stavebná obtiažnosť 3
Modely makiet lodí pre pokročilých vyžadujú predchádzajúce skúsenosti so stavbou modelov a zvládnuté techniky jednotlivých technologických krokov, ako je lepenie, ohýbanie, farbenie, šitie plachiet, atď. Je nutné sa orientovať vo výkresovej dokumentácii, jednotlivé kroky a aj celý postup si rozvrhnúť. Prípadné detaily je nutné si nastudovať a je potrebné počítať s tým, že stavba vyžaduje istú mieru kreativity a samostatnosti, pretože návod sa nemusí zaoberať výrobou každého detailu.
Modely sú obsiahle a detailné, ich dokončenie trvá dlhú dobu a vyžaduje veľa dokončovacích prác na dieloch.
Obsah balenia:
Balenie obsahuje laserom rezané preglejkové diely na niekoľkých doskách, maketové doplnky z kovu, dreva a plastu, sadu plachiet, sadu príslušenstva vyrezanú laserom v plastu, vlajka, motúz na lanoví, manuál písaný manuál obrazový EN.
Odporúčame dokúpiť:
Pre stavbu odporúčame kúpiť náradie, lepidlo a farby.
Modelársky náradie a podložka
K stavbe modelov lodí je nutné vhodné náradie. Odporúčame vynikajúcu sadu Modelcraft náradia pre lodné modelárov (sada 12ks), alebo Modelcraft náradie pre modelárov (sada 18ks). Ďalej odporúčame kúpu nylonových svoriek a nevyhnutné modelárske špendlíky. Pre úpravu, presné rezanie, lepenie dielov a tiež ako ochranu stola odporúčame modelársku podložku.
Lepidlo a farby
Pri stavbe modelov lodí sa môžeme stretnúť s lepením rôznych materiálov, ako drevo, plasty, kov, fólie, laminát atď. Každý materiál sa lepí špecifickými lepidlami. Drevo je možné lepiť disperznými lepidlami Speedbond PVA, ktoré by sa ale nemalo použiť do miest s trvalejším pôsobením vody. Pre ten prípad sa používajú epoxidové lepidlá: Speed Epoxy II 4 min. Pre menšie plochy je možné použiť sekundové lepidlo. Plasty sa k sebe lepia buď sekundovými lepidlami a to v prípade, že ide o drobné diely Roket Max sekundové lepidlo husté. Keď ide o veľké diely, ako rozmernú palubu do trupu, je možné odporučiť Roket UV lepidlo 20g. Kov a laminát je možné lepiť epoxidovými lepidlami.
K farbeniu odporúčame akrylové emailové farby. Farby nanášajte kvalitnými štetcmi (ploché štetce na povrchy, kulaté štetce pre detaily).